O nas

To w Kaliszu przeszło sto lat temu narodziła się piłka ręczna na ziemiach polskich, ale dokładnie przed piętnastu laty ta wspaniała dyscyplina sportu odrodziła się w grodzie nad Prosną.

Nie byłoby dzisiaj w Kaliszu PGNiG Superliga, gdyby nie grupa zapaleńców, byłych zawodników, która w maju 2007 roku postanowiła reaktywować drużynę męską i zgłosić ją do rozgrywek. A byli to:: 𝗦𝘁𝗲𝗳𝗮𝗻 𝗪𝗶𝗲𝗿𝘇𝗰𝗵𝗼𝘄𝘀𝗸𝗶, 𝗔𝗻𝗱𝗿𝘇𝗲𝗷 𝗦𝗽𝘆𝗰𝗵𝗮ł𝗮, 𝗠𝗶𝗰𝗵𝗮ł 𝗗𝗶𝘁𝗸𝗼𝘄𝘀𝗸𝗶, 𝗔𝗻𝗱𝗿𝘇𝗲𝗷 𝗧𝗼𝗺𝗰𝘇𝗮𝗸 𝗶 𝗧𝗮𝗱𝗲𝘂𝘀𝘇 𝗭𝗲𝗻𝘁𝗲𝗹. Do tej grupy działaczy inicjatorów dołączyli: 𝗦ł𝗮𝘄𝗼𝗺𝗶𝗿 𝗦𝗸𝗼𝗰𝘇𝗲𝗸, 𝗘𝗱𝗺𝘂𝗻𝗱 𝗞𝘂𝗯𝗶𝘀𝗶𝗮𝗸, 𝗛𝗶𝗹𝗮𝗿𝘆 𝗣𝗮𝘀𝘇𝗸𝗼𝘄𝘀𝗸𝗶 𝗶 𝗧𝗼𝗺𝗮𝘀𝘇 𝗞𝘄𝗶𝗻𝘁𝗮. Dzięki ich zaangażowaniu i uporowi w sezonie 2007/2008 drużyna prowadzona przez trenera Witolda Rojka rozpoczęła rywalizację w II lidze, grupie dolnośląskiej.

W 2008 roku zostało zarejestrowane stowarzyszenie pod nazwą Klub Piłki Ręcznej Szczypiorno Kalisz i taką też nazwę otrzymała kaliska drużyna. W 2011 roku została ona włączona jako sekcja do Miejskiego Klubu Sportowego, a w 2013 roku kaliski zespół awansował do I ligi.

𝗗𝗼𝘁𝘆𝗰𝗵𝗰𝘇𝗮𝘀𝗼𝘄𝗶 𝗽𝗿𝗲𝘇𝗲𝘀𝗶 𝗞𝗣𝗥 𝗦𝘇𝗰𝘇𝘆𝗽𝗶𝗼𝗿𝗻𝗼 𝗞𝗮𝗹𝗶𝘀𝘇:

2008-2010 – Hilary Paszkowski

2010-2011 – Tomasz Kwinta

2011-2013 – Hilary Paszkowski

2013-2015 – Sławomir Skoczek

2015-217 – Anna Gulska

2017 do chwili obecnej – Jarosław Łuczak

𝗗𝗼𝘁𝘆𝗰𝗵𝗰𝘇𝗮𝘀𝗼𝘄𝗶 𝘁𝗿𝗲𝗻𝗲𝗿𝘇𝘆 𝗞𝗣𝗥 𝗦𝘇𝗰𝘇𝘆𝗽𝗶𝗼𝗿𝗻𝗼 𝗞𝗮𝗹𝗶𝘀𝘇:

Witold Rojek

Walenty Winokurow

Zenon Łakomy

Bruno Budrewicz

Mateusz Różański

Łukasz Kobusiński – do chwili obecnej

W 2018 roku KPR Szczypiorno Kalisz zorganizował Mistrzostwa Polski Masters. Impreza zebrała znakomite recenzje, co zaowocowało przyznaniem KPR-owi kolejnej edycji mistrzostw w 2019 roku. W sezonie 2020/21 KPR Szczypiorno Kalisz skoncentrował się na organizacji turniejów i meczów z udziałem dzieci. Powołano też akademię piłki ręcznej pod nazwą Skalmex Akademia Nowe Skalmierzyce. W 2022 roku Związek Piłki Ręcznej w Polsce ponownie powierzył organizację Mistrzostw Polski Masters Stowarzyszeniu KPR Szczypiorno Kalisz. Klub zgłosił również drużynę dzieci do rozgrywek Wielkopolskiego Związku Piłki Ręcznej.

Przed nami kolejne plany i kolejne wyzwania związane z promocją piłki ręcznej, o których z pewnością będziemy Was informować.

Poznaj krótką historię szczypiorniaka